Po Seoulu se člověk může dopravovat různým způsobem. První variantou je vlastní auto. To ovšem doporučuji pouze v případě, že jste v Seoulu dělali řiďičák. V opačném případě se může stát, že budete bourat během prvních minut jízdy:-) Korejci si totiž moc nevšímají pruhů na silnici, červených světel a jiných pravidel, které se v Evropě celkem dodržuji. Na druhou stranu jezdí všichni ohleduplně k těm ostatním. Pokud si chcete vyzkoušet cestu autem, tak zvolte raději taxík. Další možnost jsou autobusy. Jízda tímto prostředkem je fantastický zážitek - tedy v případě, že máte rádi rychlou jízdu a horskou dráhu zároveň. V celé Koreji platí to, že nejrychlejším objektem na silnici je vždy autobus.

Ale úplně nejlepší a většinou nejrychlejší způsob dopravy po Seoulu je metro. Metro má dneska celkem devět linek a zastávka je skoro na každém rohu a metrem se můžete dostat na každé místo v Seoulu a některou trasou vlastně i mimo něj. Doprava metrëm patří také k velmi laciné. Jeden lístek stojí 700 wonů (cca 16 korun). Na tento lístek můžete jezdit neomezeně v rámci zóny Seoul a můžete přestupovat bez omezení. Lístek pozbývá platnosti v momentě, kdy z metra vystoupíte a lístek vložíte do turniketu (systém podobný Londýnskému). Můžete si koupit lístek, kde je více jízd. Pokud jste "korejský" student, tak máte možnost si koupit lístek v hodnotě 12 000 wonů za 10 000 wonů. Tím vás poté vyjde cena jedné jízdy na cca 12 korun.

Metro je dost podobné tomu českému. Odlišuje se velikostí - vagóny metra jsou dvakrát tak širší a počet vagonů v soupravě je třináct oproti pěti v Praze. Je to dáno počtem obyvatel a velké oblíbenosti metra mezi Korejci. Zajímavé je, že většinou Korejci v metru za jízdy spí nebo poslouchá mp3 přehrávače nebo discmana. Ti, na které se nedostalo místo k sezení (spaní) většinou telefonují. Signálem všech tří operátorů jsou pokryty všechny stanice a tunely metra v Seoulu.

Veškeré názvy stanic jsou jak v korejštině, tak v angličtině. Na každé stanici je plánek celého metra a dané stanice se všemi výstupy. Doporučuji se před výstupem pořádně podívat na mapku stanice, protože při výstupu špatnou stranou se dostanete úplně na jiné místo, než jste původně měli v úmyslu:-)

© 2003-2004 marek a ondra - korea@tmcz.net