DMZ - Demilitarizovaná zóna nebo také demilitarizované pásmo tvoří demarkační linie, která protíná na 38. rovnoběžce korejský poloostrov a rozděluje Koreu na Severní a Jižní. Dva kilometry na jih a dva kilometry na sever od demarkační linie je tzv. demilitarizovaná zóna. Místo, kam přes čtyřicet let nevstoupila lidská noha. Místo, které je živým pozůstatkem studené války a místo, kde je asi nejvíce vidět, že mezi Jižní a Severní Koreou stále panuje válečný stav.

Do DMZ se dostanete jedině s průvodcem přes cestovní kancelář. Výlet do DMZ si můžete objednat přímo v Seoulu - existuje hned několik cestovních kanceláří, které se na DMZ specializují. Pokud pojedete do Koreje, tak určitě do DMZ podnikněte výlet. Jenom bych upozornil, že výlet do DMZ je možný jenom v Jižní Koreji:-)

Během výletu navštívíte Freedom Bridge, kde začíná železnice, která je nyní budována mezi severem a jihem. Od Freedom Bridge se jede do jednoho ze čtyř tunelů, které vykopali severní Korejci pro případnou invazi na jih. Tunel je vykopán pod DMZ a byl objeven teprve nedávno. Fotky můžou navodit pocit, že se tak malým tunelem dá jen těžko udělat invaze. Ale je dokázáno, že se tímto tunelem dostane za hodinu deset tisíc plně vyzbrojených vojáků. Asi jsou dobře trénovaní, protože já jsem se několikrát dost praštil do hlavy:-) Dále se podíváte na kontrolní stanoviště, odkud je vidět do Severní Koreje. Ale bohužel nám moc nepřálo počasí, tak toho nebylo moc vidět.© 2003-2004 marek a ondra - korea@tmcz.net